A LEADER megközelítés az Európai Unió egyik legnagyobb sikertörténete, hívta fel rá a figyelmet Jean-Michel Courades az Európai Bizottság Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóságának (DG AGRI) képviseletében. A helyi közösségeket erősítő, számukra döntési jogot biztosító kezdeményezés az Európa 2020 fejlesztési program egyik alapelvét, az inkluzivitást (azaz az érintettek lehető legszélesebb körének bevonását) testesíti meg, és a legjobb utat jelenti a fejlesztési források koordinálására.
Arra a kérdésre, hogy hogyan lehet többféle forrást is felhasználni, az egyik legnagyobb írországi HACS (South & East Cork Area Development) élén álló Ryan Howard mutatott gyakorlati példát. A három európai uniós és négy nemzeti programot összefogó szervezet vezetője szerint a tervezett változások hatalmas lehetőséget rejtenek magukban - ha sikerül élni velük - és egy újfajta partnerséget jelentenek az EU szervei, az Irányító Hatóságok és a HACS-ok között.
Gelencsér Géza, a konferencia ötletgazdája felhívta a figyelmet, hogy a HACS-ok által kidolgozandó Helyi Vidékfejlesztési Stratégiáknak számtalan politikaterület céljainak kell így megfelelnie és a gazdasági, szociális és környezetvédelmi dimenziót is átölelnie, amihez véleménye szerint szükség lenne egy segítséget nyújtó szakértői bázisra, és megfelelő képzésekre. Az új, integrált szemlélet jegyében Péti Márton, a Nemzetgazdasági Tervezési Hivatal képviseletében a gazdaságfejlesztési, míg Fülöp Attila a szociális kérdésekre igyekezett rávilágítani.
Az előadások után, délután a résztvevők kerekasztal-beszélgetések során igyekeztek feltérképezni a helyi vidékfejlesztés főbb dimenzióit, kihívásait és a lehetséges válaszokat.
Hivatkozások:
[1] http://www.mnvh.eu/hirek/804/20120606/nagyobb-szerepet-kinal-az-eu-helyi-kozossegeknek
[2] http://www.mnvh.eu/