A Műszaki Szaklapok híradása szerint: "A tervezettnél korábban, már áprilisban átadják a megújult történelmi Belváros új gerincét, a Belváros új főutcáját - mondta el sajtótájékoztatóján Rogán Antal, az V. kerület polgármestere."
"A Kálvin tértől a Szabadság térig húzódó, Belváros Új Főutcája nemcsak jövőbemutató céljait, a zaj- és forgalomcsökkentést, illetve az élhetőbb környezet kialakítását tekintve tart számot kitüntetett figyelemre, hanem az egyik legjelentősebb magyar beruházásként is, amely jelentős részben hazai alapanyagok felhasználásával és technológiai innovációk sorával biztosítja, hogy a Belváros megújuló része sokkal több legyen, mint egy hétköznapinak számító közterület-felújítás.
A Főutca burkolatához felhasznált mészkő 50 százalékban magyarországi bányákból származik, méghozzá olyanokból hoztak az építkezéshez alapanyagot, ahol külön figyelmet fordítanak a környezetvédelemre. Így ezekben a bányákban alternatív energiával üzemelő bányagépek dolgoznak, a külszíni fejtés során keletkezett "sérüléseket" rekultiválják, azaz a munka végeztével visszatemetik és erdősítik. A kibányászott alapanyagból Európai Uniós támogatással épült, és a legújabb technológiával működő gyártóüzemben történik a méretre vágás és a csúszásmentességet biztosító felületkezelés - ez utóbbi gyémántzuzalékos gépi keféléssel történik. Az így a Belvárosba kerülő, majdnem hegy-méretű kőrengetegből születő burkolóköveket egy korábban Magyarországon még nem alkalmazott ún. vákuumtechnológiával működő speciális emelővel rakják le. Ennek köszönhetően a megszokott 3 helyett 10 centiméter vastagságú kövek, nemcsak teherbíróak, hanem időtállóak is. Olyannyira, hogy az 50 évre prognosztizált élettartamukat követően elég csak megfordítani őket, és ismét újjászületik a Főutca burkolata! Az azonos teherbírású kőszőnyeg kövei házfaltól-házfalig úgy sorakoznak majd egymás mellett és olyan rétegek helyezkednek el alattuk (ún. szárazon rakott kövek), hogy a lehulló csapadék azonnal átszivárog közöttük. Ráadásul mindez visszafelé is működik: a környező házak pincéi átszellőzhetnek rajtuk keresztül.
Nemcsak maga az építkezés, hanem az annak eredményeként megszülető Főutca is bővelkedik majd innovatív technikai megoldásokban, ilyen például a LED-világítással működő utcai lámpák használata. Rogán Antal elmondta: a Belváros új főutcáján széles körű wifi-lefedettséget terveznek, amelyről már tárgyalnak a mobilcégekkel, a BKV pedig kisebb, modern buszokra cseréli a 15-ös vonatán közlekedő járatait. A beruházás során egyébként 104 biciklitárolót, 116 padot, és 118 kandelábert helyeztek el, 73 fát ültettek el és mindössze 3-at vágtak ki. Az új, formatervezett hulladékgyűjtők lehetővé teszik a szelektív hulladékgyűjtést is. Mindez hozzájárulhat ahhoz, hogy valódi közösségi élet alakulhasson ki a Főutcán, amely a forgalomcsillapításnak hála a gyalogosok valódi sugárútja lehet. Várhatóan az egyik leglátványosabb elem a Fő utca egyik végpontján, a Szabadság téri vízjáték lesz. A különleges, intelligens vízfüggönyhöz közeledve "ajtó" nyílik a vízfolyáson, melyen áthaladhatnak az arra sétálók.
A Belváros Új Főutcája projekt 5,5 milliárd forintba került. A polgármester elmondta: az első szakasz kisebb uniós támogatást kapott (2,1 milliárd), mert a teraszok és parkolóhelyek is jövedelmet hoznak majd, ezen kívül pedig más beruházók, például egy épülő spanyol tulajdonú szálloda is hozzájárult a költségekhez.
Bár a Főutca-projekt jelen szakasza finiséhez érkezett, a Belváros újjászületésének korántsincs vége: a beruházás második üteme már a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség előtt van, pozitív válasz esetén pedig még idén megkezdődhet az építkezés, amely a Ferenciek tere és környékének rendezését tartalmazza. A mostani aluljárót befednék, és fölötte hatalmas felszíni teret alakítanának ki, a Március 15-e téren pedig új közlekedési csomópontot alakítanak ki."
forrás:
Műszaki Szaklapok