A fejlesztéspolitikában érintett négy tárca közül három államtitkári szinten képviseltette magát. Csizmadia Norbert a Gazdasági Minisztérium államtitkára a tervezés új szervezeti feltételeit és Magyarország fejlesztési irányait vázolta fel. V. Németh Zsolt a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára előadásában a vidék értékének változását a fejlesztéspolitikában való felértékelődését emelte ki. Dr. Szaló Péter a Belügyminisztérium helyettes államtitkára a település fejlesztés módszertanának megújulásáról és a tervezés feltételrendszeréről szólt. A fenntartható város témájában két fiatal szakember módszertani kötetet állított össze, melyet maguk a szerzők, Mogyorósi Katalin és dr. Gordos Tamás mutattak be. Dr. Bod Péter Ákos a Budapesti Corvinus Egyetem tanszékvezetője Közgazdaságtan és gazdaságpolitika: tájkép nemzetközi válság után című előadásával érdekes új gondolatokat inspirált a pénzügyi válság értékeléséhez a cselekvési stratégiák alakításához.
A rendezvény keretében került átadásra az elmúlt év legjobb kistérségi programozási munkáját elismerő, az egyesület által alapított Területfejlesztési Nívódíj, melyet idén a 2011. év legjobb kistérségi fejlesztési programjának – a benyújtott pályázatok közül – a Kazincbarcika és vonzáskörzetének munkahelyteremtő fejlesztése című projektnek ítéltek a szervezők. A fejlesztési program készítője a Vital Pro Kft. és az Innoreg Európai Fejlesztési Központ Kft. A Nívódíjat a vezető tervezők Wächter Balázs és Szijjártó Orsolya az egyesület elnökétől és dr. Retter Bertalan egyesületi titkártól vehették át. A Nívódíjas program-dokumentum egyedisége abban áll, hogy egyszerre célozza meg a munkahelyteremtést és a kistérségi kiemelt kulturális természeti értékek magasabb szintű hasznosítását, valamint az adottságokból egy új, a jelenleginél vonzóbb turisztikai, befektetői imázs kialakulását. A program több települést érintően tartalmaz egy kiemelt jelentőségű üzleti infrastruktúra-fejlesztést, vállalkozásokat támogató helyi pénzügyi alapot, kisebb egyedi beruházási projekteket, valamint kapcsolódó szolgáltatást és humán erőforrás fejlesztési projekteket. A hazai és EU-s támogatásokhoz képest újszerű projekttechnikákat alkalmaz.
A Területfejlesztők IX. Víkendjének előadásai letölthetők a Kistérségek Fejlesztéséért Tudományos Egyesület oldaláról [2].
Hivatkozások:
[1] http://www.terport.hu/webfm_send/2995
[2] http://kfte.hu/index.php?op=vikend
[3] http://kfte.hu/index.php?op=main