Zöld város
Jurecska Laura: Green City Mozgalom – In: Ma & Holnap, 2012. 2. sz., 10-13 p.
A cikkből kiderül, hogy a mozgalom 2003-ban indult el Hollandiából, hazánk 2010-ben csatlakozott. A célok között szerepel a fenntarthatóság és az öko-gondolkodás. Ennek jegyében olyan települések létrehozása, kialakítása a cél, ahol az ökoszisztéma és a város együtt van jelen, és ez a zöldfelületek arányának növelésével érhető el. A cikk részletesen kifejti, milyen környezeti, társadalmi, életmódbeli pozitív hatásai lehetnek a városi növényzet, zöldterület megnövelésének. Majd ízelítőt kapunk a magyarországi helyzetről, példaként olvashatunk a margitszigeti öko-játszótérről, ezen kívül Nemesvásmoson készül egy rendezvény- és szabadidőpark, valamint Miskolc is vállalta, hogy többet tesz a mozgalom célkitűzéseiért.
Jól lakni – In: Ma & Holnap, 2012. 2. sz., 14-18 p.
A fenntartható város eszményéről szóló cikk egy érdekes kérdést vizsgál: bizonyos elméletek szerint a városi ember ökológiai lábnyoma kisebb, mint az alacsonyabb népsűrűségű, kisebb területeken élőké. Természetesen más kutatók és kutatások cáfolják ezt az állítást. Ebből is látható, milyen nehéz a városi létet fenntarthatóvá tenni, illetve ennek mutatóit, mérőszámait kitalálni és alkalmazni. A cikk említ néhány kezdeményezést, vállalást, melyet országok, városok követnek a fenntarthatóbb települések kialakítása érdekében. A cikkíró sem dönti el a vitát, hogy vidéken, falun, vagy városban éljünk, hiszen a döntő az, hogy ahol éppen vagyunk, ott próbáljunk környezettudatosan élni.
Fenntarthatóság
Faragó Tibor – Láng István: Nemzetközi program a fenntartható fejlődésért: Riótól Rióig – In: Magyar Tudomány, 2012. 5. sz., 590-594 p.
A cikk összefoglalja a fenntartható fejlődés „történetét”, végigveszi, mikor, hogyan került a gondolkodás középpontjába és vált egységes célkitűzéssé világszerte. Kitér a különböző konferenciákra, egyezményekre, nyilatkozatokra, melyek mérföldkövek a fenntarthatóság felé vezető úton.
Dr. Dinya László: Fenntarthatóság alulnézetben – a fenntartható kistérség modellje – In: A Falu, 2012. 1. sz., 29-40 p.
A szerző az általa kialakított, a fenntartható kistérségek megvalósítását célzó koncepcióról és annak tapasztalatairól számol be. Összefoglalja ennek legfontosabb összetevőit (fenntartható közösség, gazdaság, infrastruktúra, intézményrendszer, természeti környezet), majd megismerhetjük a tesztelés módszertanát, szereplőit, a fókuszcsoportok feladatait. A cikk végén összegezve olvashatjuk a következtetéseket is: összehangolt fenntarthatósági koncepcióra van szükség, melyhez részterületenként lehet forrásokat kapcsolni, ám ha átfogó folyamatként tekintünk a fenntartható kistérségek kialakítására, akkor így is elérhetőek a megfelelő eredmények.
Sven Stremke-Jusuck Koh-Kees Neven-Arjan Boekel: Integrated Visions (Part II): Envisioning Sustainable Energy Landscapes – In: European Planning Studies, April 2012 (Vol. 20., No. 4.) p. 609-626.
Az éghajlatváltozás és az erőforrások kiapadása a megújuló energiaforrásokra való áttéréshez vezet. A megújuló energiákat és az energia iránti keresletet is a fizikai környezet befolyásolja, ezért a terület- és tájrendezés szerves részei. Az alternatív energiával működő – vagyis fenntartható – tájak hosszú távú fejlesztésének tervezése kihívások elé állítja a területrendező és tájépítész szakembereket. A kétrészes cikk első részében bemutatott hosszú távú regionális tervezés módszertani keretén belül a szerzők egy alternatív ötlépéses megoldást prezentáltak az integrált látásmódra. A cikk második része ezt az ötlépéses módszert fejti ki és mutatja be egy hollandiai példán.
Angol nyelvű cikk!
Vidék
Mezőszentgyörgyi Dávid: Elemzés – tervezés – fejlesztés – vidék – In: A Falu, 2012. 1. sz., 7-15 p.
Az írás a vidékfejlesztéshez kapcsolódó tervezés és fejlesztés viszonyát, feladatait mutatja be. 2012 októberében mutatták be a legújabb Közös Agrárprogramot. A szerző először ennek általánosabb ismérveit emeli ki (finanszírozás, támogatások, célok). Majd megismerhetjük a 2014-2020-as évek agrárpolitikájának programját meghatározó 10 pontot. Ezekben többek között szó esik a válságkezelés hatékonyságáról, fenntarthatóságról és „zöld” kifizetésekről, a kutatás és az innováció támogatásáról, munkahelyteremtésről. A tervezés, a programalkotás legfontosabb feladatairól is olvashatunk, majd a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat működésének szintjeit veszi sorra a szerző.
Szörényiné Kukorelli Irén: Az életképes vidék és az életminőség – In: A Falu, 2012. 1. sz., 57-63 p.
Egy 2000-es brit dokumentum nyomán a szerző négy ismérvet sorol fel a vidéki térségekkel kapcsolatban: élettel teliség, tevékeny hozzáállás, védettség, irányítás és a saját érdekeit érvényesíteni tudó attitűd. Ha mindez megvan, akkor beszélhetünk ideális vidékről. „Hardware” tényezőként említi a szerző a fizikai, gazdasági adottságokat, erőforrásokat. A helyi irányítás és a társadalmi, közösségi feltételek állnak a másik, a „software” oldalon. Ezeket vizsgálja részletesebben is a cikk.
Uniós fejlesztéspolitika
Finta István: Szemléletváltás a közösségi szintű uniós fejlesztéspolitikában – a LEADER program szemszögéből – in: A Falu, 2012. 1. sz., 47-56 p.
A szerző meglátása szerint a 2014-2020 közötti időszakra vonatkozó szabályozás nagy változásokat hozhat a közösségi fejlesztéspolitikában. Hangsúlyos a változtatások felismerésének szükségessége, a tervezés átgondolása. A szerző két tervezési modellt is ismertet, ezt követően rátér a végrehajtás problémájára, ahol fontos az eljárásrendek konvergenciája, illetve az eredmény-orientált szemléletmód.
Környezet
Környezetvédelmi tervezés: Interface – In: Planning Theory & Practice, March 2012 (Vol. 13. No. 1.) p. 113-174.
- A környezetvédelmi tervezés kihívásai: esettanulmányok Európából és az Egyesült Államokból
- A svéd állami lakásprogram keretében épült házak felújítása és passzívházzá alakítása
- Szabályozási és stratégiai hozzájárulások az alacsony szén-dioxid kibocsátás elérésének tervezéséhez
- Nyugati Falu: új ökológiai környék fejlesztése a kaliforniai Davis településen
- Az Aldo Leopold Legacy Center: a közösség fogalmának kiterjesztése a karbon menedzsmenten belül
- Alacsony széndioxid kibocsátás elérésnek tervezése és fejlesztése
- Ökológiai városrehabilitáció integrált tervezése
Angol nyelvű cikkek!
Panos Panagos, Marc Van Liedekerke, Arwyn Jones, Luca Montanarella: European Soil Data Centre: Response to European policy support and public data requirements – In: Land Use Policy, April 2012 (Vol. 29. No. 2.) p. 329-338.
Az Európai Unió talajvédelmi tematikus stratégiája keretében a politikai döntéshozók könnyen hozzáférhető talajadatokat és különböző jellegű és terjedelmű információkat igényelnek, hogy Európa-szerte értékelni tudják a talaj állapotát. Ennek az igénynek a kielégítésére az Európai Bizottság és az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) úgy döntött, hogy létrehozza az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjában található Európai Talajadatközpontot (ESDAC).
Az ESDAC egyike az elmúlt 4 évben létrehozott környezetvédelmi adatközpontoknak, melynek feladata a szabályázosok kidolgozása, végrehajtatása és ellenőrzése az Európai Bizottság Környezetvédelmi Főigazgatóságához kapcsolódóan. Az ESDAC
http://esdac.jrc.ec.europa.eu központi szerepet tölt be az Európai Unió talajadatainak hozzáféréséhez különböző webes alkalmazások segítségével, valamint az Európai Bizottság és az Európai Környezetvédelmi Ügynökség elsődleges kapcsolattartó és információszolgáltató központja. Ez a kialakítás az összehangolt adatbázisok kiértékelésével a talajvédelem mérésének elősegítését is biztosítja.
Angol nyelvű cikk!
Demográfia
Patrick Rérat: The New Demographic Growth of Cities: The Case of Reurbanisation in Switzerland – In: Urban Studies, April 2012 (Vol. 49. No. 5.) p. 1107-1125.
A tanulmány a svájci népesség városi növekedését mutatja be. A néhány évtizedes népességcsökkenést követően a városokban növekedés figyelhető meg. Ez az eredmény a szerző szerint nem a városfejlesztés kizárólagos érdeme – számos mögöttes mechanizmusnak is köszönhető, mint például a lakásépítések növekedése, valamint a be- és kivándorlás arányának változása. A svájci városok lakossága 2000 után indult növekedésnek nemzetközi bevándorlókkal, fiatal felnőttekkel, családon kívüli háztartásokkal és néhány közép- és felsőosztályba tartozó lakossal. Demográfiai szempontból a családi élhető környezet a városon kívülre költözés hajtóereje, így a népességnövekedés még mindig nagyobb az elővárosokban, mint a nagyvárosokban.
Angol nyelvű cikk!
Városfejlesztés, -tervezés
Hilal Erkuş Öztürk-Pieter Terhorst: Variety of Urban Tourism Development Trajectories: Antalya, Amsterdam and Liverpool Compared – In: European Planning Studies, April 2012 (Vol. 20., No. 4.) p. 665-683.
A cikk a városi turizmus fejlesztésének pályáit mutatja be Antalya, Amszterdam és Liverpool példáján keresztül. A szerzők Paul Kantor és H. V. Savitch elméletét felhasználva mutatják be a három város esetében a turizmusfejlesztés négy változó tényezőjének – piaci feltételek, kormányközi támogatás, helyi kultúra és a népesség – megvalósulását. Az esettanulmány részben írásos dokumentumokra, részben pedig az idegenforgalmi ágazat állami, félig magán- és magánszervezetek képviselőivel folytatott személyes beszélgetésekre támaszkodik. Úgy találták, hogy Savitch és Kantor városfejlesztési elmélete csak részben segít megmagyarázni a városi turizmus eltérő fejlesztési módozatait.
Angol nyelvű cikk!
Irina Van Aalst-Rianne van Melik: City festivals and urban development: does place matter? – In: European Urban and Regional Studies, April 2012 (Vol. 19. No. 2.) p. 195-206.

A szerzők a városfesztiválok és a városfejlesztés kapcsolatát vizsgálják hollandiai példán keresztül. 30 év után a hágai North Sea Jazz Fesztivál (NSJF) elköltözött a városból Rotterdamba, miután részlegesen lebontották a helyszínként szolgáló területét. A 2006-os költözés illusztrálja azt a helyzetet, hogy egyes városok aktívan versenyeznek fesztiválok megtartásáért. A cikk a kulcsszereplők egymás mellé helyezésével vizsgálja meg egy fesztivál helyének fontosságát mélyinterjúk és széles körben elvégzett kérdőíves felmérés segítségével a költözés előtt és után. Az interjúk azt mutatják, hogy a helyi önkormányzatok a fesztiválokat fontos városi eseménynek tartják, bár a felmérés eredménye az, hogy a vendéglátó városok és a fesztivál között gyenge a közvetlen kapcsolat. A következtetések levonása mellett betekintést adnak a téma eddig kevéssé dokumentált irodalmába is.
Angol nyelvű cikk!
Patrick Tornberg: Committed to Coordination? How Different Forms of Commitment Complicate the Coordination of National and Urban Planning – In: Planning Theory & Practice, March 2012 (Vol. 13. No. 1.) p. 27-45.
A cikk a svéd nemzeti infrastruktúra-tervezés és a helyi várostervezés összehangolását mutatja be egy aktuális tervezési projekt esettanulmányán keresztül, melyben egy tervezett nagysebességű vasútvonal egy közepes méretű város központján halad át. A projektben részt vevő felek közös erőfeszítésre való készségének vizsgálatával felfedi az együttműködési kötelezettségvállalás hiányosságait, valamint ennek apropóján a felek saját magukkal szembeni elvárásait is. A következtetésben feltárják a nemzeti tervezési rendszer hiányzó egységes térbeli perspektíváit és felhívják a figyelmet az intézményi feltételek összehangolásának fontosságára.
Angol nyelvű cikk!
Modèles urbains – In: Urbaisme, 2012. 383. sz., 41-72. pp.
A modell fogalom urbanisztikai értelmezésben egyszerre jelenti az építészet elméletét, gyakorlati megvalósulását és a kapcsolódó sokrétű államszervezeti, kulturális és társadalmi kontextust, mely mind létrejöttét, mind pedig várható fejlődési irányát determinálja. A városmodell kifejezés használata egyrészt kényelmes, mert jól körülhatárolható kritériumokat fogalmazhat meg – másrészt pedig számos problémát okoz, mert a megfogalmazott elvárások földrajzi, tradicionális és egyéb okokból területileg jelentősen eltérhetnek. A tematikus összeállítás, melynek alapja a 2011 májusában, a neuchateli egyetemen rendezett urbanisztikai szeminárium anyaga, elméleti összefoglaló a kérdéskörről, nemzetközi példákkal.
Cikkek:
-
Söderström, Ola: Des modèles urbains „mobiles” = 43-45. pp. A városok külső- és belső kapcsolatrendszerének változását befolyásoló társadalmi, gazdasági és technikai tényezőkről, a közlekedési szokások átalakulásáról és a mobilitás átértelmeződéséről.
-
Ewen, Shane: Le long XXe siècle, ou les villes à l’âge des réseaux minucipaux transnationaux = 46-49. pp. Történeti összefoglaló a „nemzetek feletti városok hálózatáról” (TMN), európai kontextusban. A nagyvárosok vezetőinek XIX. század végi kölcsönös tapasztalatcseréi a folyamatosan bővülő együttműködési programokon keresztül az 1980-as évek végére megteremtik az Eurocity-ket, melyek az összefonódó gazdasági és politikai kapcsolatok révén a posztindusztriális kor és az egyesülő Európa központjaivá válnak.
-
Robinson, Jennifer: Johannesburg, made in Johannnesburg = 50-51. pp. A Dél-Afrikai Köztársaság fővárosának várostervezési gyakorlata.
-
Thornley, Andy: Exporter le „modèle barcelonais” à Londres : le rôle „formateur” des architectes = 52-54. pp. A barcelonai modellnek nevezett várospolitikai elképzelés ismertetése és elveinek alkalmazása a londoni gyakorlatban.
-
Crot, Laurence: Une „ville durable” examplaire? = 55-57. pp. Masdar City (Abu Dhabi) környezettudatos várospolitikájának és fejlesztéseinek bemutatása.
-
Klauser, Francisco: Zones pour fans dans les „cités événement” = A nagyvárosi tömegrendezvények biztonsági kérdéseinek megoldásairól európai példák alapján, különös figyelemmel a német gyakorlatra.
-
Bailly, Emilie: Urbanisme de composition en république islamique = 64-65. pp. Teherán városrendezése.
-
Roberts, Nick: De Big Water à SUDS : trois modèles de gestion urbaine de l’eau = 66-69. pp. A nagyvárosok vízgazdálkodási koncepcióiról, elsősorban amerikai példák alapján.
Francia nyelvű cikkek!
Területrendezés
The Role of Spatial Information in Strategic Spatial Planning - tematikus szám – In: Regional Studies, April 2012 (Vol. 46., No. 4.) p. 423-563.
- Bevezetés: Térinformatikai adatok szerepe a stratégiai területrendezésben
- Az európai területi alkalmazott kutatás megújításának elmélete és gyakorlata hegyek, szigetek és ritkán lakott területek esetén
- Tengeri területrendezés Lengyelországban
- A holland területrendezéssel foglalkozó intézet rövid élete
- A térinformatika bevonása a tervezési rendszerekbe: tanulságok Észtországban
- A pénzbeli támogatások területi hatásának értékelése Dél-Olaszországban
Angol nyelvű cikkek!
Forrás: Varju Zsuzsanna, Tóth Laura, Hámory Zsófia
VÁTI Nonprofit Kft., Dokumentációs Központ