Fenntarthatóság
Kiss Ida: Koppenhága – zöld és barátságos – In: Octogon, 2012. 1. sz., 34-35 p.
Irigylésre méltó város képe rajzolódik ki a cikkből: Koppenhága élen jár a fenntartható városfejlesztésben, tele van bicikli utakkal, figyel a környezetvédelemre, azon belül a szelektív hulladékgyűjtésre, különös figyelmet fordítanak az energiahatékonyságra, a megújuló energiaforrások használatára. A városfejlesztés, építkezések során új funkciókkal látnak el régi épületeket, passzív épületekben gondolkodnak az új beruházások során.
Les Levidow-Sue Oreszczyn: Challenging unsustainable development through research cooperation – In: Local Environment, January 2012 (Vol. 17., No. 1.) p. 35-56.

Az angliai Open University által szervezett „Co-operative Research on Environmental Problems in Europe” projekt civil szervezeteket és szakembereket hozott össze, hogy közös kutatómunka keretében értekezzenek az európai környezetvédelmi problémák megoldásáról. A mezőgazdasági gyakorlatokra és innovációkra koncentrálva a projekt a fenntartható mezőgazdaságot elemezte. A civil szervezetek és az akadémikusok együttműködésével a civilek perspektívái (pl. agroüzemanyagok, agrokörnyezettan) is bekerültek a kutatási területek közé. A koncepció segített elmélyíteni az EU domináns innovációs menetrendjének kritikai elemzését, amely sok civil szerint a fenntarthatatlan fejlődéssel egyenlő, vagyis állandósítja a fenntarthatósági problémákat. A kutatási folyamat felerősítette a civilek erőfeszítéseit az uniós politikai keretekbe való beavatkozásra, a domináns agendak kihívás elé állítására és az alternatív megoldások elősegítésére.
Angol nyelvű cikk!
Kathryn M. Davidson-Jon Kellett-Lou Wilson-Stephen Pullen: Assessing urban sustainability from a social democratic perspective: a thematic approach – In: Local Environment, January 2012 (Vol. 17., No. 1.) p. 57-73.
A városi fenntarthatóság szociáldemokrata nézőpontból való megközelítését foglalja össze a cikk. A hagyományos tipológiák neoliberális megközelítésben magyarázzák a fenntarthatóság fogalmát, amely a fogalmat gazdasági, társadalmi és környezeti dimenziókkal kiegészítve magyarázza. Ez a hozzáállás nem veszi figyelembe a fenntarthatóság kihívásait, melyek éppen a társadalmi, gazdasági és környezeti változók kölcsönhatásából erednek. Azok a modellek, amelyek képtelenek e változók vizsgálatára és azok kollektív eredményeinek értékelésére, ugyanúgy képtelenek a fenntarthatóság strukturális kihívásiról érvelni. A cikk a fenntarthatóság egy új tematikus megközelítését mutatja be ausztrál kutatási példán keresztül annak érdekében, hogy minősítse a városi fenntarthatóság mutatóit. Az említett megközelítés a városi fejlődést a kényelem, hozzáférhetőség, méltányosság és környezeti teljesítmény fogalmak mentén kategorizálja az erőforrások megőrzéséhez viszonyítva. A javasolt megközelítés érzékenyen reagál a társadalmi, gazdasági és környezeti szempontok integrálására a földhasználat tervezésekor, ezáltal javítja a közösség természetes és épített környezetének fejlesztését.
Angol nyelvű cikk!
Waseem Ahmad, Colin L. Soskolne and Tanvir Ahmed: Strategic thinking on sustainability: challenges and sectoral roles – In: Environment, Development and Sustainability, February 2012 (Vol. 14. No. 1.) p. 67-83.

A cikk a fenntartható fejlődés korábban már azonosított kihívásaira fókuszál több ágazatban, valamint azokra a teendőkre, melyeket a különböző intézményeknek és egyéneknek kell megtenniük a fenntartható pálya elérése érdekében. A fenntartható fejlődést akadályozó problémák megoldásában nagy hangsúlyt kap az interdiszciplináris problémamegközelítés. Az "ökológiai modernizáció" nézetének alapja az a meggyőződés, hogy a tudomány és a technológia az emberi jólét folyamatos javulását eredményezi, azonban a feltörekvő posztmodern "ökológiai paradigma" is hangsúlyozza a természettel és más szereplőkkel való harmóniát. A globális társadalmak számos kihívás előtt állnak, például a természeti erőforrások pusztulása, a nemzetközi közösség környezeti és társadalmi felelősségvállalásának globális mechanizmusával kapcsolatos módszerei, valamint, hogy helyi és nemzetközi szinten is kiegyensúlyozatlan a jólét eloszlása. A kormányoknak, civil szervezeteknek, akadémikusoknak, őshonos népeknek, közösségeknek, üzleti vállalkozásoknak és a nemzetközi szervezeteknek részt kell vállalniuk a környezeti és ökológiai szempontból megfelelő fejlesztési politikák megfogalmazásában és érvényesítésében, valamint a megfelelő kutatásban, oktatásban, képzésben, tudatosságban és a társadalmi értékek változtatásában, ahogy az a fenntartható fejlődés támogatására létrejött Föld Chartaban is szerepel.
Angol nyelvű cikk!
Bernhard Truffer-Lars Coenen: Environmental Innovation and Sustainability Transitions in Regional Studies – In: Regional Studies, January 2012 (Vol. 46., No. 1.) p. 1-21.

A fenntartható fejlődés és a környezeti innovációk egyre nagyobb figyelmet kapnak a regionális tanulmányokban és a kapcsolódó szakirodalomban. A fenntarthatósággal kapcsolatos aggodalmak sokkal kevesebb figyelmet kaptak, mivel alapvető átalakításokhoz vezethetnének technológiákban, iparban és az életmódban. Ez a „fenntarthatósági átmenet” ugyanakkor az innovációs tudományok oktatóinak egyre jobban az érdeklődési körébe került, azonban ezek a megközelítések többnyire figyelmen kívül hagyták a térbeli vonatkozásokat – egészen a közelmúltig. A cikk tehát feltérképezi a jövőbeli kutatásban a fenntarthatósági átmenetek földrajzát, valamint bemutatja az alapvető fogalmakat és az átmenet időszakának korlátozott szakirodalmát is. A regionális tanulmányok fenntarthatósággal kapcsolatos kutatásainak szembeötlő sorait áttekintve a szerzők ígéretes kutatási területeket határoznak meg a két terület kapcsolódási pontjai között, empirikus tapasztalatokkal alátámasztva a fenntarthatósági átmenet kutatását.
Angol nyelvű cikk!
Climate Change and Sustainable Cities – tematikus szám – In: European Planning Studies, January 2012 (Vol. 20., No. 1.) p. 1-145.
- Bevezetés: Klímaváltozás és fenntartható városok
- Uralkodó szén és klíma a városokban: áttekintés a politikai és tervezési kihívásokról, lehetőségekről
- Európai országok klímaváltozással kapcsolatos alkalmazkodási stratégiái területrendezési és-területfejlesztési szempontból
- Az éghajlattal kapcsolatos kockázatok és biztonság: a "környezet" új értelmezése az angol tervezési rendszerben
- Rotterdam: egy város és egy kikötőközpont a Delta határán
- A fenntarthatóság javítása a városi területeken: lehetőségek megvitatása a hagyományos autós utazás helyetti elektromos mobilitásra
- Energia-semlegesség az új házak építésénél: városi klímahelyzet Hollandiában
- Az energiahatékonyság javítása a szociális lakásoknál: egy "A" energetikai besorolású korszerűsítés megvalósítása az Egyesült Királyságban: esettanulmány
Angol nyelvű cikkek!
Gazdaság – termelés
Jiří Blažek-Pavlína Netrdová: Regional unemployment impacts of the global financial crisis in the new member states of the EU in Central and Eastern Europe – In: European Urban and Regional Studies, January 2012 (Vol. 19., No. 1.) p. 42-61.

A cikk a globális válság eredményeként fennálló munkanélküliségi ráta regionális eltéréseinek változásait elemzi a megyei (NUTS 3) és kistérségi (LAU 1) szinteken az Európai Unió közép- és kelet-európai új tagállamaiban. Bár több mutató egyértelműen a konvergencia felé mutat, minden államban és mindkét megfigyelt kategória esetében nőtt a szórási tartomány a régió egészében; kivéve a magyar kistérségek esetében. Az elemzés tehát bemutatja a gazdasági válság és a mikro-regionális különbségek kapcsolatának kétértelmű jellegét, vagy inkább a válság jellegéből és súlyosságából, valamint a statisztikai mérés változékonyságából adódó függő viszonyát. Az eredményeik azt mutatják, hogy a globális gazdasági válság során vizsgált országokban néhány közös és ellentmondásos tendencia is megfigyelhető a regionális fejlesztés területén. E megállapításokat alapul véve több országot is sikerült beazonosítani a regionális minták hasonló változásának eredményeképpen.
Angol nyelvű cikk!
Kiss Éva: The impacts of the economic crisis on the spatial organization of Hungarian industry – In:European Urban and Regional Studies, January 2012 (Vol. 19., No. 1.) p. 62-76.
A szerző bemutatja a gazdasági válság hatását a magyar ipar területi szerkezetére. 1989 óta a külföldi tőke fontos szerepet játszott a magyar ipar megújításában és az új ipari terek kialakulásában. A 2008 őszén kezdődött gazdasági válság jelentős hatással volt a magyar gazdaságra, különösen a globalizált, exportorientált iparra – ezt a jelenséget vizsgálja a szerző is. Különösen azok az ágazatok szenvedtek a legtöbbet, ahol a helyi gazdaság szorosan kapcsolódott a globális gazdasághoz, pl. az autóipar és az elektronika. A tanulmány magjának a Dunántúl északi területét tekinti, mivel itt koncentrálódott leginkább az iparág, és itt lehet legjelentősebben érezni a válság hatását. Sőt, a válság felszínre hozta a magyar ipar területi szerkezetének dichotómiáját, ezen kívül hozzájárult – ha csak ideiglenesen is – a regionális különbségek csökkenéséhez. Ugyanakkor az új, félig post-fordista mintájú magyar ipar átszervezése nem következett be.
Angol nyelvű cikk!
Erik Louw-Wrwin van der Krabben-Hans van Amsterdam: The Spatial Productivity of Industrial Land – In: Regional Studies, January 2012 (Vol. 46., No. 1.) p. 137-147.
A tanulmány egy elméleti megközelítést mutat be a területi termelékenység fogalmának elemzésére és a föld termelési tényezőként való szerepére a regionális tudományban. Az eredményeket empirikus kutatás keretében közli, melynek célja, hogy meghatározza és megmagyarázza a holland ipari ingatlanok területi termelékenységének regionális különbségeit. A szerzők megállapítják, hogy a térbeli termelékenységet befolyásolja az urbanizáció mértéke, a feldolgozóipari foglalkoztatás állapota, valamint az ipari parkok és a területfejlesztési politika is.
Angol nyelvű cikk!
Városkép - városfejlesztés
Marc Martí-Costa, Marc Pradel i Miquel: The knowledge city against urban creativity? Artists’ workshops and urban regeneration in Barcelona – In: European Urban and Regional Studies, January 2012 (Vol. 19., No. 1.) p. 92-108.
Manapság a tudás, a kultúra és a kreativitás alappillérei a városok helyi fejlesztési stratégiáinak. Különböző megközelítéseket követve a városok próbálnak olyan kerületeket/városrészeket kialakítani, ahol a tudás és a kreatív gondolkodás áll középpontban, mindet azért, hogy elősegítsék az új gazdaságok növekedését. Ennek ellenére a városfejlesztés előmozdítását tekintve számos ellentmondás van a tudásalapú gazdaság és a „kreatív” gazdaság között. A szerzők Barcelona egyik, 1990-es években művésznegyedként működő régi ipari környékének tanulmányozásán keresztül feltárják ezeket az ellentmondásokat, és bemutatják a politikai eredmények magyarázatát is.
Angol nyelvű cikk!
Matthew Reynolds: A Glamorous Gentrification: Public Art and Urban Redevelopment in Hollywood, California – In: Journal of Urban Design, February 2012 (Vol. 17., No. 1.) p. 101-105.
Köztéri művészet és városi újjáépítés Hollywoodban. A cikk a Los Angeles megyei központi közlekedési hálózat művészeti programjáról tudósít. Különösen Gilbert ’Magu’ Lujan terveit vizsgálja a Hollywood Boulevard és a Vine Street metrómegállójának kereszteződésében, és hogy ez hogyan szolgálja a város megújítását. Lujan terve a köztéri művészet egyik olyan példája, amely a városi terekben a hely történelmének filmiparral való kapcsolatát jeleníti meg. Fizikai dimenzióban fejezi ki Hollywood utcáin a csillogás fogalmát. Ugyanakkor, ahogy a cikkben vitatja a szerző, a csillogó Hollywood kiszorítja azokat a közösségeket és egyéneket, akik a környék szociális perifériáján túl léteznek.
Angol nyelvű cikk!
Lezlie Morinière: Environmentally Influenced Urbanisation: Footprints Bound for Town? – In: Urban Studies, February 2012 (Vol. 49., No. 2.) p . 435-450.
Az elmúlt 30 évben a városiasodás kiemelkedő jelenséggé vált, ezért több szereplőt is felkértek a jelenség megmagyarázására. Nagyon kevesen vetették fel, hogy a vidéki környezet bomlása volt az urbanizáció egyik kiváltó oka. A szisztematikus szakirodalmi áttekintéssel a szerző a környezet és az emberi mobilitás irányát kívánja meghatározni, és azt, hogy a városiasodás mennyiben játszott ebben szerepet. Az eredmények azt mutatják, hogy egyenlő figyelem irányult a környezeti mobilitásra mindkét irányban. A cikkek közül 40 százalék összpontosít az urbanizációra, de 93 százalékuk a környezetre való erőszakolásként ábrázolja az urbanizációt, és nem úgy, mint a környezet pusztulásának hatását.
Angol nyelvű cikk!
Liyin Shen-Yi Peng-Xiaoling Zhang-Yuzhe Wu: An alternative model for evaluating sustainable urbanization – In: Cities, February 2012 (Vol. 29., No. 1.) p. 32-39.

Az utóbbi években gyors urbanizáció zajlott világszerte, ami előnyökkel és problémákkal is járt. A fenntartható urbanizáció egyre fontosabb szemponttá vált a fenntartható fejlődés előmozdításához. Meglévő tanulmányok különböző módszereket vezettek be, hogy az urbanizációt fenntarthatósági gyakorlatokkal segítsék. Ezen módszerek alkalmazása hozzájárult a városi fenntarthatóság javításához. A fenntartható urbanizáció hatékony alkalmazásának további támogatásához olyan eszköz szükséges, amellyel megállapítható, hogy az urbanizáció egy adott folyamata fenntartható-e. A szerzők a cikkben bemutatják az urbanizáció és a városi fenntarthatóság kapcsolatának elemzésével a fenntartható urbanizáció értékelésének alternatív módszerét. A gyakorlatban ez a tevékenység definíció szerint egy dinamikus folyamat, amely lehetővé teszi a városi fenntarthatóság javítását, illetve fenntartása érdekében egy bizonyos szintű rutin elsajátítását. E meghatározás alkalmazásával bemutatják a fenntartható urbanizáció európai mértékegységének (EUME – a gazdaság ökonómiai mérete) rugalmassági együtthatóját, amely két paraméterből áll: az urbanizáció sebessége (VμR) és a városi fenntarthatóság sebessége (VμS). Az urbanizációs folyamat fenntarthatóságát az EUME mért értéke vagy a VμR VμS-koordináta olvasása adja meg. Egy esettanulmány bemutatja az intézkedés alkalmazását, és az EUME-VμR VμS koordinátát. A javasolt modell egy hatékony eszköz, amely segít a politikai döntéshozóknak megérteni, hogy a támogatott urbanizációs folyamatok fenntarthatóak-e, avagy szükség van javításra. A modell különböző urbanizációs gyakorlatok összehasonlítását is lehetővé teszi, és ezáltal ösztönzi a sikeres tapasztalatok megosztását.
Angol nyelvű cikk!
Luděk Sýkora-Stefan Bouzarovski: Multiple Transformations: Conceptualising the Post-communist Urban Transition – In: Urban Studies, January 2012 (Vol. 49. No. 1.) p. 43-60.
A tanulmány egy fogalmi keretet határoz meg a poszkommunista városok átalakulási folyamatának értelmezésére. A kommunista múlt örökségétől való elválás többszörös átalakulást jelent az intézményi, társadalmi és városi változások dinamikájában. Míg az intézményi reformok már nagyrészt megvalósultak, a városi területfelhasználási minták átalakulása az új társadalmi körülményekhez még folyamatban van. Ezért a poszkommunista városok még mindig átmeneti városoknak számítanak. Ezzel az értelmezési kerettel és a tudományos munkák széles spektrumának áttekintésével a szerzők áttekintést adnak a posztkommunista országok elmúlt húsz évben történt városi szerkezetátalakítására, különös figyelmet fordítva az átalakulás három területének kölcsönös integrációs példájára.
Angol nyelvű cikk!
Territoires et projets – les utlils de la gouvernance: „Actes” de la 32e rencontre national des agences d’urbaisme – In: Urbanisme, 2012. Hs. 42.
Tematikus különszám a 2011 októberében Párizsban rendezett francia urbanisztikai konferenciáról, melynek kiemelt témája a terület-és városfejlesztés eszköz- és intézményrendszerének, valamint a kormányzati szerepvállalásnak megújulása volt. Az előadók az igazgatási kérdéseken kívül az urbanisztika elméleti problémáival is foglalkoztak.
Francia nyelvű cikkek
Belliot, Marcel: Une France urbaine bouleversée, des agences d’urbanisme à repositionner – In: Urbanisme, 2012. 382. sz., 4-5. pp.
Összefoglaló áttekintés a francia terület- és városfejlesztési politika 15 évéről – a folyamatok aktív résztvevőjének szemszögéből. Hogyan változott a társadalmi környezet, a felvállalt fejlesztési feladatok és a lakossági elvárások mennyire közeledtek, esetleg távolodtak-e egymástól, módosult-e az urbanisztikai szakemberek szerepfelfogása, s az intézményrendszerben milyen változásokat kellene végrehajtani? A szerző 1998–2011 között a FNAU képviselője volt.
Francia nyelvű cikk!
Bidou, Dominique: Densité, intensité, créativité, durabilité – In: Urbanisme, 2012, 382. sz., 6-7. pp.
A városfejlesztési programok készítésekor a közösségi térhasználat mértéke az egyik legfontosabb indikátor. A „térhasználat” fogalma azonban számos egyéb összetevőből áll. A (nép)sűrűség, az intenzitás, a területhasználati célok változatossága és a tartósság mértéke, összefüggése, illetve egyik vagy másik súlyozottabb figyelembe vétele jelentősen módosíthatja az adott területről alkotott képet, ezáltal a fejlesztésének irányát is befolyásolhatja. A szerző értelmezi és jellemzi az egyes fogalmakat, komplex alkalmazásukat javasolja.
Francia nyelvű cikk
John Parkin-Nicola Smithies: Accounting for the Needs of Blind and Visually Impaired People in Public Realm Design – In: Journal of Urban Design, February 2012 (Vol. 17., No. 1.) p. 135-149.
A városok nyilvános övezeteiben legtöbbször járdaszegély nélkül választják el az úttestet a járdától. Az Angliában élő kb. 2 millió vak és gyengén látó emberek nevében a szerzők aggodalmukat fejezik ki az ilyen területek esetében. A cikk ezeket az aggodalmakat és a lehetséges megoldási tényezőket vázolja fel kérdőíves felmérések és mélyinterjúk segítségével, valamint vak és gyengén látó emberek gyalogos közlekedésének megfigyelésével. Az eredmények azt mutatják, hogy a vakok és gyengén látók is számos különböző felületet azonosítani tudnak, és ezeket kreatívan használják önmaguk térbeli tájolására. A szerzők javaslata szerint a gyalogosok számára egy biztonságos területet kellene létrehozni, amelyet olyan kontrasztokban gazdag környezettel javasolt körbevenni, mint például különböző tapintású felületek, színellentétek, tájékoztató hang felerősítése és más érzékszervi segítségek.
Angol nyelvű cikk!
Regionális tudomány
Könyvismertetés: Horváth Gyula - Hajdú Zoltán (szerk.):Regional Transformation Processes in the Western Balkan Countries – In: Regionális átalakulási folyamatok a Nyugat-Balkán országaiban. Pécs: MTA Regionális Kutatások Központja, 2010. (Régiók Európája; 4.) – In: Regional Studies, January 2012 (Vol. 46., No. 1.) p. 149-151.
„Az OECD és az MTA Regionális Kutatások Központjának együttműködésében készült munka összegzi a térség átalakulásának különböző korszakait jellemző sajátosságokat, értékeli a regionális különbségek hatásait, és áttekinti a térség fejlődésének perspektíváit.
A kötetet Horváth Gyula, az MTA doktora, egyetemi tanár, az MTA Regionális Kutatások Központjának Széchenyi-díjas igazgatója és Hajdú Zoltán, az MTA doktora, az MTA Regionális Kutatások Központjának tudományos tanácsadója szerkesztette.”
Angol nyelvű cikk!
Ságvári Bence-Lengyel Balázs: Creative Occupations and Regional Development in Hungary: Mobility of Talent in a One-centred Transition Economy – In: European Planning Studies, November 2011 (Vol. 19. No. 11.) p. 2073-2093.

A cikk arra ad példát, hogy a humán tőke hogyan járul hozzá a regionális fejlesztéshez egy átmeneti gazdasággal rendelkező kis országban. A szerzők a kreatív foglalkozások esetében új kategóriákat határoztak meg annak érdekében, hogy jobb lehetőségük legyen a regionális oktatási szint és a kreatív szakmák összehasonlítására. Erőfeszítéseket tettek annak kimutatására is, hogy az egyes foglalkozások esetében milyen a tudástípusok kihasználtsága. Az adatgyűjtésben 168 magyar kistérség 2001-es adatai, valamint 20 megye 1996-2005 közötti adatai szerepelnek. Az eredmények azt mutatják, hogy a fejlett országok eredményeihez képest a magyar kreatív foglalkozások mutatói nem múlják felül a helyi munkaerő iskolázottsági végzettségét a regionális fejlesztés területén. A kreatív magnak nagyobb szerepe van a regionális fejlesztésben, mint a kreatív vezetésnek, vagy tanácsadóknak. Sőt, egyetemi végzettségű, nemzetközileg mobil ismeretekkel rendelkező emberek számára kevésbé vonzó a főváros, mint azon diplomások számára, akiknek a tudása jobban beágyazódott a nemzeti kontextusba.
Angol nyelvű cikk!
Forrás: Varju Zsuzsanna, Tóth Laura, Hámory Zsófia
VÁTI Nonprofit Kft., Dokumentációs Központ