"A környezetvédelmi tárca gondozásában 1994-ben jelent meg az első összefoglalás hazánk környezeti mutatóiról, akkor még az OECD környezetállapot-értékelési modellje alapján. Azóta egyre erősödő, és napjainkban alapvető elvárássá vált a környezet állapotára vonatkozó tájékoztatás igénye."
"Az 1995-ben elfogadott környezetvédelmi törvény alapozta meg a kormányzati szervek által elvégzendő rendszeres jelentések elkészítésének jogi alapjait. A törvény kimondja, hogy mindenkinek joga van a környezet állapotának, a környezetszennyezés mértékének, és a környezet emberi egészségre gyakorolt hatásainak megismerésére.
A környezetvédelmi törvény előírása szerint állami feladatként a környezet állapotának és használatának figyelemmel kísérésére, igénybevételi és terhelési adatainak mérésére, gyűjtésére, feldolgozására és nyilvántartására a környezetvédelemért felelős miniszter mérő-, észlelő-, ellenőrző (monitoring) hálózatot és Országos Környezetvédelmi Információs Rendszert létesít és működtet. Ezt egészíti ki a környezethasználók kötelezettsége a környezetterhelés, illetve a környezet igénybevételének általuk mért, megállapított értékeinek hatóság részére történő adatszolgáltatására.
A hatóságok 1995 óta végzett méréseinek, vizsgálatainak és felméréseinek, illetve szakterületi adatbázisainak adatait rendszeres időközönként hazánk környezet állapotának értékelését összegző kiadványokban is közkinccsé teszi a tárca nemcsak a szakemberek, hanem a téma iránt érdeklődő állampolgárok számára is.
Kiadványunkban általában a 2003 és a 2008. év közötti időszak adatait értékeljük. Ettől ott tértünk el, ahol a kiadvány elkészítésekor rövidebb időszakra állt rendelkezésre adat, illetve ott, ahol hosszú távú időszakra vonatkozó trendeket mutattunk be.
Ez a kiadvány az előző évek elemzéseihez képest bővebb, illetve részletesebb magyarázatokat tartalmaz a környezet állapot értékelése tekintetében. Ugyancsak eltér az elemzés a felszíni vizek minősítésénél a 1994-től 2007-ig érvényes vízminőségi vizsgálati és minősítési rendszerének előírásaitól. Az Európai Unió Víz Keretirányelve alapján - az előző rendszer továbbfejlesztésének eredményeképpen - 2007-től új monitoring rendszer került kialakításra, amelyre alapozva 2009-ben elkészült az ország vízgyűjtő gazdálkodási terve. Ezek leírását részletesen tartalmazza a kiadvány. Az új értékelés kiemelt fontosságát támasztja alá az a tény, hogy 2011. első félévétől Magyarország látja el az EU soros elnökségi feladatait, amelynek egyik kiemelt prioritású területe a vízgazdálkodás témaköre lesz. A kiadvány az éghajlatváltozás, az ózonréteg védelme és az üvegházhatású gázok kibocsátásának elemzése, illetve az integrált szennyezésmegelőzés és csökkentés tekintetében is új elemeket tartalmaz az előzőekhez képest.
A sorozat célja, hogy minél többet megtudjunk hazánk környezeti állapotáról és rávilágítsunk a folyamatok összetettségére, összefüggéseire annak reményében, hogy a lakosság mind szélesebb körében válik a közvetlen és tágabb környezete védendő értékké."
forrás:
Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium