Cikkünk rövidített változat, elsősorban a vidékfejlesztést érintő kérdések kerültek kiemelésre, az agrárgazdaságra és a mezőgazdasági vízkárokra vonatkozó megállapításokról a forrásban megjelölt elérhetőségen kapnak részletes tájékoztatást Kedves Olvasóink.
"Fazekas Sándor miniszter a mezőgazdasági árvízkárokról és a kormány vidékfejlesztési politikájáról számolt be a június 14-i kormányszóvivői tájékoztatón. A miniszter hangsúlyozta, támogatni kell a vidéki jellegű nem mezőgazdasági tevékenységeket is.
Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter a hétfői kormányszóvivői tájékoztatón beszámolt az árvíz okozta mezőgazdasági károkról és bejelentette, hogy közösen a V4-ekkel, azaz a Visegrádi országokkal együtt nyújtják be az Európai Unió Szolidaritási Alapja felé a támogatási igényt." (kapcsolódó cikkünk a témában:
"A tárca kezdeményezi, hogy a kárenyhítési alapba való befizetés határidejét június 30-ról szeptember 30-ra tolják ki. A miniszter a számos már elindított és tervezett intézkedés közül kiemelte a mezőgazdaságban idén nyártól lehetővé váló egyszerű foglalkoztatás lehetőségét, az uniós forrásokból zajló vidékfejlesztési program bürokráciamentesítésének szükségességét, a hazai piac élelmiszerbiztonsága érdekében tervezett intézkedéseket."
"Több lábon kell állnia a vidéknek" - A kormány vidékfejlesztési céljai
"Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter tárcájának bemutatásakor hangsúlyozta, hogy a kormány vidékfejlesztési politikájának legfontosabb céljai: a vidéki munkahelyek megőrzése, gyarapítása; a népesség megtartása; agrár- és élelmiszergazdaságunk versenyképességének növelése. Ezeken túl az élelmiszer- és az élelmiszer-ellátás biztonságának szavatolása, a kiszolgáltatottság csökkentése; a vízbázisok, a talajok továbbá az élővilág és a tájak megőrzése, a környezetbiztonság növelése; helyi erőforrásokra és rendszerekre is támaszkodó energiaellátás, energiabiztonság, a kiszolgáltatottság csökkentése; a vidéki életminőség javítása, a vidéki gazdaság több lábra állítása; a város és vidéke szoros kapcsolatának helyreállítása.
A kormány mindent megtesz azért, hogy a termőföld nemzeti hatáskörben, a gazdálkodó családok kezében maradjon, illetve hozzájuk kerüljön. A jogi továbbá a közgazdasági szabályozó rendszerrel a családok megerősítését szolgáló gazdálkodási formákat és megoldásokat részesíti előnyben. A kormány nézőpontja szerint a birtokpolitika középpontjába a családi/egyéni gazdaságok és azok társulásai állnak.
A természeti erőforrás-gazdálkodás nemzeti hatáskörben tartását, a természeti javak feletti önrendelkezés megtartását a kormány a nemzeti szuverenitás kulcselemének tekinti.
A tárca az uniós támogatásból zajló vidékfejlesztési program forráselosztási arányait és a forrásokhoz való hozzáférés szabályait úgy alakítja át, hogy azok a kis- és közepes gazdaságok megerősítését, a családi gazdálkodás folytonosságának biztosítását és a generációváltás gyorsítását, a minőségi szerkezetváltást, továbbá a mikro- és kisvállalkozások erősítését és a vidéki életminőség javítását szolgálják.
A minisztérium elkötelezett abban, hogy fokozottan támogatja a természeti és kulturális örökség fenntartását, a falvak fejlesztését szolgáló programokat, javítja a helyi szolgáltatásokat, átalakítja és ügyfélközpontúvá teszi a köz- és mezőgazdasági igazgatási intézményrendszert (MgSzH, MVH, földhivatalok, falugazdász hálózat, stb.), hogy az a helyi közösségek és a gazdák kiszolgálását, helyzetbehozását, az információhoz és a forrásokhoz való hozzájutást szolgálja. Át kell tekinteni a LEADER programok működését, és azt a helyi közösségek, a vidék tényleges fejlesztési igényeinek szolgálatába kell állítani - mondta Fazekas Sándor.
A vidék gazdaságát "több lábra kell állítani". Támogatni kell a vidéki jellegű nem mezőgazdasági tevékenységeket (helyi energiatermelés, élelmiszer-feldolgozás, értékesítése, kézművesség stb.), az ezekre irányuló helyi mikro-, kis- és középvállalkozásokat, a falusi, öko- és gyógyturizmus hazai fejlődését, szálláshelyeinek bővítését, a helyi kulináris, népi és szakrális hagyományok ápolását. Ösztönözni kívánják a falvak, különböző tevékenységeit összefogó, ezzel a közösség és gazdasága belső erejét növelő, "hangya" típusú szövetkezetek, társulások létrehozását és működését. A miniszter szólt az erdő- és mezőgazdasági melléktermékek, a kommunális és egyéb szerves hulladékok, biomassza energetikai hasznosításának lehetőségeinek újragondolásáról. A helyi energiaellátó rendszerek kiépítésével ugyanis sokat takaríthatnának meg a helyi önkormányzatok.
A miniszter elkötelezett abban, hogy a helyi élelmiszerek értékesítési rendszereit összekapcsolja a a helyi intézmények (bölcsődék, óvodák, iskolák, hivatalok, helyi egészségügyi intézmények) közétkeztetésével. Ugyancsak ezen az alapelven szélesítenék ki az EU által is támogatott "szociális élelmiszerprogramot" valamint az iskolai "igyál tejet" és "iskolagyümölcs" programot."
A bővebb változat, ahogy azt az ajánlóban is közöltük a forrásként megjelölt helyen olvasható.
forrás:
Új Magyarország Vidékfejlesztési Program