Tematikus ajánló a Dokumentációs Központ szakkönyvtárában megtalálható folyóiratokból
Makroregionális projektek
Veres Lajos: DATOURWAY: az első turizmusstratégia a Duna mentére – In: Ma & Holnap, 2011. 5. sz., 44-45. p.
A VÁTI TTÉI által vezetett DATOURWAY projekt lényegét, főbb célkitűzéseit foglalja össze a cikk. A teljes nevén „A Duna mente fenntartható nemzetközi stratégiája, különös tekintettel a turizmus fejlesztésére” projekt stratégiakészítéséért magyar részről a Területfejlesztési Tudományos Egyesület felel. A projekt keretében hozzájárulásokat dolgoznak ki a Duna mente fenntartható területfejlesztéséhez, turisztikai stratégiák megfogalmazásához. A mintaprojektek keretében adatbázisokat hoznak létre, közös módszertan alapján vizsgálják a térséget .Ezen folyamatok fázisairól, céljairól számol be az összefoglaló írás.
Barsiné Pataky Etelka – Nádasi György: Az EU Duna-régió stratégiája mint az unió második makroregionális fejlesztési kezdeményezése – In: Területi Statisztika, 2011. 6. sz., 638-643. p.
Az írás a Duna Régió Stratégia lényegét foglalja össze, ír jelentőségéről, a végrehajtás kereteiről, Magyarország szerepéről a folyamatban, illetve példákat említ a magyar részvételre, projektekre.
Jacek Zaucha – Török Lívia: A Balti-stratégia mint a makroregionális együttműködés első példája – In: Területi Statisztika, 2011. 6. sz., 644-655 p.
Részletes összefoglaló tanulmány a Balti-stratégia céljairól, működéséről, jelentőségéről. A cikk először definiálja a makrorégió e projekt kapcsán értendő fogalmát, majd kitér a kezdeményezés céljaira, melyek közül a legfontosabb a balti-tengeri térség egyesíté se, az együttműködések megerősítése. Ezen kívül természetesen a stratégia jó eszköze lehet az európai integrációnak is. A tanulmány szemlélteti a stratégia működését, a négy fő pillért, amelyre épül, illetve az eddigi tapasztalatokat. Összegzésként megállapítható az a tapasztalat, hogy működőképesek, sőt hatékonyak a makroregionális szintű projektek, mint a Balti- és a Duna-stratégia.
Regionális politika
Radikális változások a regionális politikában – In: Uniós Értesítő, 2011. 10. sz., 6-7. p.
Az Európai Bizottság regionális politikára vonatkozó javaslata rendkívül hátrányosan érintené Magyarországot. A támogatások elosztásának alapja a nemzeti összjövedelem bizonyos százaléka lenne, így például kevesebb pénz jutna a leghátrányosabb helyzetű régióknak. Bár Magyarország más országokkal együtt tiltakozott, a Bizottság hivatalosan is előterjesztette javaslatát. Ennek keretében rögzítették, hogy a kohéziós politikát az EU2020 stratégia céljainak szolgálatába állítanák. Tervezett változás még, hogy csökkenni fognak az adminisztratív terhek, viszont a szankcionálás is szigorúbb lenne, könnyebb lenne felfüggeszteni a támogatásokat. A cikk ezen változások részleteit foglalja össze.
Önkormányzat
Elkészült az új önkormányzati törvény normaszöveg-tervezete – In: Ön-Kor-Kép, 2011. 10-11. sz., 14-19. p.
A jövő zenéje címmel foglalja össze a folyóirat az új önkormányzati törvénytervezettel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat. A cikk kitér arra, mi indokolja a törvény megalkotását, illetve hogy milyen fázisban van a munka. Vitatott pontok címmel a készülő jogszabállyal kapcsolatos reakciókat, véleményeket összegzi a lap, így olvashatunk a különböző önkormányzati szövetségek álláspontjáról is.
Víz
Víz – határok nélkül – tematikus szám – In: Magyar Tudomány, 2011. 12. sz.
A tematikus összeállítás a vízzel kapcsolatos területeket, felhasználási módokat mutatja be.

-
A világ vízdilemmája
-
A csőbe zárt ivóvíz… (vagy mégsem?)
-
Az ember vízháztartása
-
Hidrológia célú mennyiségi csapadék-előrejelzés hazánkban
-
A víz fizikai kémiája
-
A nehézvíz
-
Víz az Univerzumban
EU-elnökség
A magyar EU-elnökség eredményei a terület- és városfejlesztés területén : tematikus szám – In: Falu, város, régió, 2011. 1. sz.
A VÁTI Nonprofit Kft. szerkesztésében és kiadásában megjelenő folyóirat a magyar EU-elnökség szakpolitikai eredményeit foglalja össze.
-
Európa élén – A magyar EU-elnökség eredményei az európai területpolitikában és várospolitikában
-
A területi szempont hangsúlyos megjelenése a fejlesztéspolitikában – átalakuló struktúra?
-
A Területi Agenda felülvizsgálatának megalapozása: az Európai Unió területi helyzetének és kilátásainak újragondolása
-
A magyar EU-elnökség eredményei a városfejlesztés területén
-
Az európai demográfiai folyamatok hatása a városfejlődésre
-
Kézikönyv a városoknak a városokról
-
Visszaadni a lendületet – gondolatok a magyar EU-elnökségről
-
A Területi Agenda 2020 összefüggései
-
Az új, 2020-ig szóló európai Területi Agenda üzeneteinek egy lehetséges interpretációja a magyar vidékfejlesztés számára
-
A városfejlesztés aktuális kérdései – konferencia a városi önkormányzatok részére
Fenntarthatóság
Sustainable communities – tematikus szám – In: Local Environment, September 2011 (Vol. 16., No. 8), p. 747-822.
- Fenntartható közösségek építése: a bio-gazdaság és öko-gazdaság paradigmáinak elméleti feltárása
- Fenntartható közösségek, rugalmas vidék és a helyi élelmiszeripar esélyegyenlősége
- Fenntartható közösségek megvalósítása Kínában: "ökoturizmus" Anjiban
- Az élelmiszer útja a gazdaságtól a piacig a kanadai Brit Columbiában
Angol nyelvű cikk!
Terület- és településfejlesztés
Alasdair Rae: Learning from the Past? A Review of Approaches to Spatial Targeting in Urban Policy – In: Planning Theory & Practice, September 2011 (Vol. 12., No. 3.) p. 
Amikor egyes városrészek leromlanak, a politika egyik általános reakciója egy meghatározott időre való térbeli beavatkozás. Ezek a területi alapú beavatkozások hatékonyak és eredményesek is lehetnek, de gyakran elkerülik a végső célt. A cikk áttekinti a problémás területeket érintő várospolitikai erőfeszítések folyamatát, közvetíti a városi problémák megértésének térbeli-elméleti kérdéseit és azonosítja az elméleti és megvalósítási lehetőségeket.
Angol nyelvű cikk!
Pablo Burillo-Ángel Barajas-Leonor Gallardoc-Marta García-Tascónd: The Influence of Economic Factors in Urban Sports Facility Planning: A Study on Spanish Regions – In: European Planning Studies, October 2011 (Vol. 19., No. 10.) p. 1755-1773

A sportinfrastruktúra fejlesztése jelentős gazdasági fejlődést jelez regionális és helyi területeken. Számos tanulmány szerint a közegészségügy támogatásának egyik fő szabályozása kapcsolódik hozzá, ugyanakkor gazdasági tényezők is szóba kerülnek a sportlétesítmények helyének tervezésekor. A szerzők tanulmányának célja egy szintetikus mutató segítségével annak vizsgálata, hogy a spanyol régiók gazdasági fejlődése elősegíti-e a sport infrastruktúrájának fejlesztését is. Vizsgálják emellett a régióban a jólét és a gazdasági fejlődés lehetséges kapcsolatait is. A vizsgálat eredményei azt mutatják, hogy minden spanyol régióban jelentős a kapcsolat a sport infrastrukturális erőforrásai és a gazdasági fejlettség között. A sport infrastruktúrájába való elégtelen befektetés a lakosság számára kevesebb testmozgási lehetőséget teremt. Az eredmények tehát arra szolgálnak, hogy helyes irányba tereljék az épülettervezést és a sportpolitikai szabályozásokat.
Angol nyelvű cikk!
Grand Toulouse : Métropole en projets – In: Revue Urbanisme, 2011. Hs. 40.
Az Urbanisme 40. különszáma a Toulouse és környéke területfejlesztési programját, illetve annak hátterét ismerteti. Toulouse környéke egyike Franciaország legszélsőségesebb jelenségeket felmutató területeinek: a nagy kutatóközpontok mellett apró, tradicionális társadalmi és strukturális berendezkedésű települések, elhagyott, valamikor virágzó ipari központok és komoly idegenforgalmi vonzerővel bíró városok tarka elegyét alkotja. Ennek megfelelően a gazdasági és szociális eltérések is óriásiak. Az új fejlesztési program átfogó, az egyenlőtelenségeket mérséklő, ugyanakkor a helyi sajátosságokat kulturális örökségként megőrző kereteket kíván teremteni.
Francia nyelvű cikkek!
Területrendezés
Jeroen van Schaick-Ina Klaasen: The Dutch Layers Approach to Spatial Planning and Design: A Fruitful Planning Tool or a Temporary Phenomenon? – In: European Planning Studies, October 2011 (Vol. 19., No. 10.) p. 1775-1796.
A holland területrendezésben 1998-ban vezették be azt a háromrétegű modellt, amely a területrendezési feladatokat a szubsztrátum, a hálózatok és foglalkozás-minták különböző térbeli dinamikája alapján különböztette meg. Bár a rétegmodell használata korábban sem volt új dolog, ez a háromrétegű modell a területi tervezés gyakorlatában különösen fontos volt, kezdetben csak nemzeti szinten, de később tartományi és önkormányzati szinten is. 1998 óta ez a holland területrendezésben és területi tervezés gyakorlatában a dutch layers approach elnevezésű szemléletté alakult. A folyamat különböző átalakulásokon is keresztülment, melyeket a cikk megkísérel bemutatni mind elméleti, mind gyakorlati példákon keresztül. A szerzők saját észrevételeiket is megfogalmazzák a holland rétegmodellt illetően.
Angol nyelvű cikk!
Katharina Manderscheid-Tim Richardson: Planning Inequality: Social and Economic Spaces in National Spatial Planning – In: European Planning Studies, October 2011 (Vol. 19., No. 10.) p. 1797-1815.
A térbeli-társadalmi egyenlőtlenségek területi ábrázolásának hangsúlyozására kevés irodalmi példát lehet találni. A német területrendezési jelentés elemzésével a szerzők vizsgálják, hogy az egyenlőtlenségek ábrázolása a „terület” és a „területi stratégia” vonatkozásában milyen hangsúllyal jelenik meg. Az elemzés megmutatja, hogy a jelentésben a „társadalom” területi dimenziója országos szintű konténer, amiben a társadalom regionális és nemzeti szervezetekben egyesül. A gazdaság területi mutatója a regionális fejlesztés és a területrendezés esetében a területi dimenzió egyik alapja. A szerzők a cikkben feltárják a további társadalmi egyenlőtlenségek területi megközelítését, valamint meghatározzák a politika számára szükséges lépéseket is.
Angol nyelvű cikk!
Forrás: Varju Zsuzsanna, Tóth Laura, Hámory Zsófia
VÁTI Nonprofit Kft., Dokumentációs Központ