Két év múlva lejár az az Európai Uniós pályázati lehetőség, amelyek segítségével az elmúlt években számtalan magyarországi város szépülhetett meg és hajthatott végre soha nem látott mértékű fejlesztéseket. A soron következő 2014-2020. közötti időszakban a városfejlesztési strukturális támogatások zöme a tőlünk délre eső csatlakozó országokba megy. Magyarország helyzetét ebben az időszakban a teljes „önellátásra” való fokozatos átmenet jellemzi majd, melyekhez ún. visszatérítendő kedvezményes források – pl. a Jessica – állnak majd rendelkezésre.
Az ilyen források igénybe vételéhez – éppúgy, mint a bankhitelekhez – várhatóan a mai pályázatokat meghaladó mértékben kell majd alátámasztani a fejlesztések indokoltságát, megtérülését, és a hitelintézetek, alapkezelők szakértői saját forrásaik védelmében a mai támogatásokat megítélő bíráló bizottságoknál is mélyebben fogják vizsgálni a tervekben foglaltak helytállóságát.
A Magyar Urbanisztikai Tudásközpont meglátása szerint a magyarországi önkormányzatok egyelőre nincsenek felkészülve arra, hogy megfeleljenek a következő tíz évben várható kihívásoknak. A MUT ezért a
XVII. Országos Urbanisztikai Konferencia (2011. október 27-28.) egyik meghatározó témájának választotta a tervezési rendszer átalakításának kérdését, annak érdekében, hogy a résztvevők kidolgozhassanak egy olyan programot, amelynek segítségével a jelenleginél egyszerűbben, átláthatóbban, megbízhatóbban és közérthetőbben oldhassák meg a térségek és települések rendezett és céltudatos fejlesztésének feladatait.
A Pécsett megrendezésre kerülő konferencián a témában előad többek között dr. Nyikos Györgyi helyettes államtitkár (NFM), dr. Szaló Péter helyettes államtitkár (BM), Zöldi-Nagy Viktória helyettes államtitkár (KIM), Dr. Aczél Gábor, a MUT elnöke, Salamin Géza Területfejlesztési Tervezési főosztályvezető (NGM) és Schuchmann Péter, a Pestterv KFT. vezető tervezője.
Kapcsolat:
Ongjerth Richárd
MUT ügyvezető igazgató
r.ongjerth@mut.hu
0630 311 3540
forrás: Magyar Urbanisztikai Tudásközpont