Városfejlesztés - városépítés
Informationen zur Raumentwicklung 2011. 3-4. sz.
Tematikus szám a műemlékvédelem és városfejlesztés közös kérdéseiről. Cikkek:
-
Bandarin, Francesco:A new international instrument? The proposed UNESCO Recommendation for the Conservation of Historic Urban Landscapes = 179-182. pp. Összefoglaló az UNESCO készülő a történeti városrészek védelméről szóló ajánlásairól. Angol nyelvű cikk!
-
Rulad, Ricarda: Die Rolle des historische erbes in der Stadtentwicklung in Deutschland = 183-191. pp. A történelmi örökség helye a német városfejlesztésben. A történelmi városrészek védelmének, rehabilitációjának és revitalizálásának megvalósulása német városok példáin. Német nyelvű cikk!
-
Link, Alexandra – Ripp, Matthias:Regensburg: Welterbe als Motor einer integrierten Stadtentwicklung? = 193-203. pp. A világörökség, mint az integrált városfejlesztés motorja: Regensburg példája. Német nyelvű cikk!
-
Ringbeck, Brigitta – Rössler, Mechtild: Between internatiolnal obligations and local politics: the case of the Dresden Elbe Valley under the 1972 World Heritage Convention = 205-212. pp. A drezdai Elba-völgy 2009-ben törölték az UNESCO világörökségek listájáról. A világörökségi előírások és a városfejlesztés igényeit nem tudták egyeztetni. Az évek óta húzódó konfliktussorozatnak a Waldschlößchenbrücke híd szükségessé vált felújítása vetett véget. Angol nyelvű cikk!
-
Seiß, Richard:Das Großprojekt der kleinen Schritte = 213-220. pp. Városfelújítás és világörökség Bécsben. Német nyelvű cikk!
-
Stulc, Josef: Prag_ der Wandel einer historischen Altstadt nach dem samtenen Revolution = 221-226. pp. A prágai óváros változása a bársonyos forradalom óta. Német nyelvű cikk!
-
Omilanowska, Malgorzata: Rekonstruktion statt Original – das historische Zentrum von Warschau = 227-236. pp. Varsó 2. világháború után újraépített történeti belvárosa 1980-ban került fel a világörökségi listára. A belváros korszerűsítése – elsősorban a közlekedésszervezés terén aktuálisság vált. Az újabb, megsemmisült épületek reprodukciója során a korszerű építőanyagok felhasználásának lehetőségét is vitatják. A történelmi környezetbe illeszkedő modern épületek látványelemeivel szemben támasztott követelményeket is felül kell vizsgálni. Német nyelvű cikk!
-
Vaišvilaité, Irena:Urban development and historic preservation in Vilnius = 237-241. pp. Vilnius óvárosának világörökségi minősítéséről és a litván városfejlesztési és műemlékvédelmi gyakorlatról. Angol nyelvű cikk!
-
Chauvin, Elisabeth – Gencey, Pierre: Le paysage et les détails dans une ville moderne – deux échelles complémentaires pour concilier mémoire et dynamique urbaine au Havre = 243-251. pp. Le Havre helyreállított adóhivatala 2005-ben került fel a világörökségi listára. A minősítés a helyi műemlékvédelmi gondolkodásban és gyakorlatban is változást hozott. A betonrengetegből álló modern ipari városrészek és a kikötő által meghatározott városképbe a felújított régi negyedek és műemlékek lassan, de integrálódnak. A műemlékvédelem körébe vonták továbbá a mikrokörnyezet is, a külső mellett a belső teret is ( Appartement témoin Perret) Francia nyelvű cikk!
-
Bayo, Gomez-Ferrer:Stadtentwicklung und Denkmalschutz in den Welterbeständen Spaniens – unter besonderer Berücksichtigung von Salamanca und Toledo = 253-263. pp. Városfejlesztés és műemlékvédelem Spanyolország világörökségi területein, Salamanca és Toledo példáján. Német nyelvű cikk!
Moya, Louis: Vitesse et lenteur dans la construction de la ville – In: Urbanisme, 2011. 377. sz., 4-5. pp.
A városépítési folyamatok relatív sebességéről – építésügyi, technológiai, társadalomlélektani és politikai tényezők függvényében.
Francia nyelvű cikk!
Loubière, Antoine: La métropolisation, oui mais… – In: Urbanisme, 2011. 377. sz., 18-19. pp.
Vincent Feltesse, a FNAU elnöke és Olivier Mongin 2010-ben közreadta a „les Métropolitaines” című chartát, melyhez számos urbanista és közéleti személy csatlakozott. A charta célja a nagyvárosi lét minden területére kiterjedő kutatások, fejlesztések, programok összefogása, áttekintése, társadalmi megvitatása és esetenkénti lobbizás. A charta kiadásával egy időben markáns antimetropolista kezdeményezések is megjelentek.
Francia nyelvű cikk!
Loubière, Antoine: Penser et faire la ville durable – In: Urbanisme, 2011. 377. sz., 23-38. pp.
Összefoglaló a 2011. január 20-21-én Déscartes-ban rendezett nemzetközi konferenciáról. A konferencia témája: fenntartható városok tervezése, az urbanisztika új irányai.
Francia nyelvű cikk!
Ville désirée, ville durable: un projet à partager : „Actes” de la XXXIe rencontre nationale des agences d’ urbanisme – In: Urbanisme, 2011. 39. klsz.
Tematikus szám a fenntartható városfejlesztés témakörében. A 2010. október 19-21. között Rennes-ben tartott urbanisztikai konferencia előadásainak összefoglalói.
Francia nyelvű cikkek!
M.J. Burger-B. de Goei-L. van der Laan-F.J.M. Huisman: Heterogeneous development of metropolitan spatial structure: Evidence from commuting patterns in English and Welsh city-regions, 1981–2001 – In: Cities, April 2011 (Vol. 28, No. 2) p. 160-170.
A cikk a nagyvárosi területi struktúrák heterogén fejlődését mutatja be angol és wales-i régiók példáján keresztül. A városi rendszerek kortárs szakirodalma gyakran említi, hogy a monocentrikus városmodell fogalma egyre nagyobb problémát jelent. Azonban, elemezve az angol és wales-i városi régiók foglalkoztatási és ingázási adatait 1981 és 2001 között, nem lehet bizonyítani, hogy nem minden városban, régióban tapasztalható elmozdulás egy policentrikus térszerkezet felé. Bár a legtöbb városi régió Délkelet-Angliában és a Midlands területén egyre policentrikusabbá válik, a térbeli struktúrák észak számos városi régiójában nem mutatnak jelentős változást. Épp ellenkezőleg, néhány egyre monocentrikusabb lesz. Ezen túlmenően, a policentrikusság többféle alakot ölt, ami azt jelzi, hogy a nagyvárosi térszerkezet fejlődését heterogén térbeli folyamatként lehet jellemezni.
Angol nyelvű cikk!
Régiók
Antonio Affuso-Roberta Capello-Ugo Fratesi: Globalization and Competitive Strategies in European Vulnerable Regions – In: Regional Studies, May 2011 (Vol. 45., No. 5.) p. 657-675.
A tanulmány rávilágít a strukturális gazdasági jellemzők és ipari versenyképes stratégiák szerepére az európai régiók „veszélyeztetett” csoportjának teljesítményében, lévén szakterületi iparágaikban különösen ki vannak téve a nemzetközi kereskedelemnek. Különböző növekedési minták jelennek meg köztük, melyek közül a legsikeresebb régiók azok, amelyekben erős jelenléte van a magas hozzáadott értéket képviselő funkcióknak, a legjobban teljesítő érzékeny ágazatoknak, valamint az emberi erőforrások terén lévő kiadásoknak. A szerzők úgy találják, hogy az elemzett ipari stratégiák közül az egyetlen nyerő stratégia, amely a magasabb termelékenység-növekedést magyarázza, az az ipari átállás, amely azonban a foglalkoztatás növekedésének rovására megy.
Angol nyelvű cikk!
Wiel, Marc: Arc Express-Grand Huit: vrais ou faux compromis – In: Urbanisme, 2011. 377. sz., 6-7. pp.
Az Ile-de-France régió decentralizálásának elvi és gyakorlati lehetőségei az urbanista szemszögéből. Az intézményi változások és a társadalmi mobilitás irányainak tervszerű befolyásolása csak társadalmi egyeztetésen alapulhat. Az új infrastukrturális eszközök és rendszerek kiépítése mellett a meglévők korszerűsítésére, funkcióik újragondolása is szükséges, mindennek alappillére pedig az átgondolt, hosszú távra tervezett (nem programozott) közlekedésfejlesztés.
Francia nyelvű cikk!
Balázs Lengyel-Loet Leydesdorff: Regional Innovation Systems in Hungary: The Failing Synergy at the National Level – In: Regional Studies, May 2011 (Vol. 45., No. 5.) p. 677-693.
A cikkben entrópiai statisztikákat használva mérik a szerzők a tudásfeltárás, -hasznosítás, és szervezeti szabályozás szinergiáit a magyar innovációs rendszerben. Az adatokat nagy- és közepes technológiai vállalatok, valamint tudás-intenzív szolgáltatások adják, kategorizálva alrégiókba (földrajzilag), ipari ágazatokba (technológiailag), és a cég mérete alapján (szervezetileg). Az eredmények azt mutatják, hogy a három rendszer jött létre a magyar átmenet során, nagyon eltérő dinamikával: (1) Budapest és agglomerációja minden indikátor esetében tudás-alapú innovációs rendszerként jelenik meg; (2) az ország észak-nyugati része, ahol külföldi tulajdonú cégek váltottak ki elmozdulást a tudás-szervezetben, míg (3) az ország keleti és déli részén úgy tűnik, hogy a kialakult rendszer válasz az állami kiadásokra. Konklúzióként megállapítják, hogy a nemzeti szint nem növeli a szinergiát ezekben a regionális innovációs rendszerekben.
Angol nyelvű cikk!
Kohéziós politika, határon átnyúló együttműködések
Sara Davies-Laura Polverari: Financial Accountability and European Union Cohesion Policy – In: Regional Studies, May 2011 (Vol. 45., No. 5.) p. 695-706.
Az Európai Unió kohéziós politikájának az 1990-es évek óta tartó változásait már az vezérelte, hogy biztosítsa és igazolja a pénzügyi elszámoltathatóságot. Ez a tanulmány azt vizsgálja, hogy a pénzügyi irányításra, ellenőrzésre és könyvvizsgálatra vonatkozó nagyobb hangsúly az Európai Unió költségvetésével kapcsolatban hogyan alakítja át a kormányzati kohéziós politikát, valamint a pénzügyi elszámoltathatóság eszközeit. Értékeli ezeknek az új eszközöknek a hatását a pénzügyi folyamatokban, és számba veszi, hogy e változásokat hogyan érzékelik a politikai döntéshozók. Végül feltárja a közigazgatási változások hatásának nehézségeit, amelyeket a kohéziós politika pénzügyi elszámoltathatósága okoz.
Angol nyelvű cikk!
Varga Balázs: A határon átnyúló együttműködések megvalósítása Kelet-Magyarországon, különös tekintettel Szabolcs-Szatmár-Bereg megyére – In: Comitatus, 2011. 198. (3.) sz., 38-43.pp.
A határon átnyúló együttműködések szerepe felértékelődött, mivel az EU 2004-es és 2007-es bővítésével a regionális különbségek tovább nőttek. A gazdasági és társadalmi egyenlőtlenségek csökkentésére hozták létre a határokon átnyúló együttműködéseket támogató rendszert, mely két vagy többoldalú programokon keresztül valósul meg. Áttekintés a pályáztatási rendszerről Szabolcs-Szatmár-Bereg megye példáján.
Forrás: Varju Zsuzsanna, Tóth Laura, Hámory Zsófia
VÁTI Nonprofit Kft., Dokumentációs Központ