Energia
Fazekas Éva: A harmadik energiacsomag az Európai Unióban és Magyarországon – In: Ma & Holnap, 2011. 2. sz., 40-42 p.
Az Európa Tanács februári brüsszeli ülésének témája az energetika volt, amelyen az állam- és kormányfők deklarálták, hogy az EU számára prioritás a biztonságos, megfizethető és fenntartható energia. A beszámoló többek között összefoglalja Magyarország tennivalóit, illetve a fenntarthatóság eszközeit és kívánalmait.
Duna
Veres Lajos: Nemzetközi stratégiaalkotás a Duna mentén – In: Ma & Holnap, 2011. 2. sz., 44-47 p.
A Donauregionen+ projektben magyar részről a Területfejlesztési Tudományos Egyesület vesz részt. Ez a területfejlesztési program folytatása a korábbi Donauregionen projektnek és szűkebb kört érint, mint a Duna Stratégia. A részt vevő országok együttműködését, kommunikációját, stratégiáinak kialakítását szolgálja. A cikk részletesen bemutatja a program jellegét, menetét, irányait.
Kijelölték a Duna Stratégia koordinátorait – In: Uniós Értesítő. 2011. 2. sz., 12-13. pp.
Az Európai Bizottság 2010 decemberében terjesztette elő az EU Duna régióra vonatkozó stratégiáját, melyben 11 kiemelt területet soroltak fel. A Stratégiában 14 ország vesz részt. Magyarország a fenntartható energia használatának ösztönzése, a vizek minőségének helyreállítása és megőrzése, valamint a környezeti kockázatok kezelése területén kapott koordinátori szerepet.
Deutsch Tamás: Duna-stratégia – a jövő stratégiája – In: Uniós Értesítő, 2011. 3. sz. 22-23. pp.
A Duna-stratégia elfogadása kapcsán a makroregionális stratégiák jelentőségéről.
Magyar kezdeményezésre Dunai Kulturális Klaszter alakult – In: Uniós Értesítő, 2011. 3. sz., 24. p.
Március 11-én Bécsben a helyi magyar kulturális intézet kezdeményezésére megalakult a Dunai Kulturális Klaszter, melynek célja a Duna menti országok kulturális és idegenforgalmi intézményeinek, kezdeményezéseinek összefogása és egy erős dunai identitás megteremtése.
Városfejlesztés
Adam Regn Arvidson: Return to the mainstream – In: Landscape Architecture, April 2011 (Vol. 101, No. 32), p. 36-44.
A cikk Minneapolis folyó menti területének újratervezéséről számol be. A város helyi szervezetei által kiírt pályázaton a meghívott tervezőktől olyan terveket kértek, amelyek a Mississippi folyó 5,5 mérföldnyi hossza mentén lévő terület megújítási lehetőségeit vázolták fel. A Minneapolis Riverfront Design Competitiont a Tom Leader Studio és a Kennedy & Violich Architecture közös pályázata nyerte. A cikkben az 5 végső szakaszban lévő pályázó terveit mutatják be.
Angol nyelvű cikk!
Ruby, Christian: Faire respirer la ville –In: Urbanisme, 2011. 376. sz.., 13. pp.
A közösségi térhasználat felmérése és a városdizájn gyakorlati megvalósulása az Villetaneuse példáján.
Francia nyelvű cikk!
A Király utca jövője bécsi mintára – In: Uniós Értesítő, 2011. 3. sz. 33. p.
Bécsben rendezik a budapesti és bécsi tematikus utcák partnerségét célzó első hivatalos találkozót, melynek célja egy hosszabbtávú és aktív együttműködés keretében a városfejlesztési és kulturális tapasztalatcsere, valamint közös programok szervezése.
Peissel, Gilles: Et la Ville dit: „Je suis créative!” – In: Urbanisme, 2011. 376. sz., 18-19. pp.
Beszámoló a 2010. október 10-12-én Grenoble-ban rendezett, 5. nemzetközi urbanisztikai konferenciáról, illetve sajtóvisszhangjáról.
Francia nyelvű cikk!
Xiaoting, Jin , Pomonti, Vannina , Jacquet, Pierre: Les villes Chinois: laboratoires de la sobriété énergetique? – In: Urbanisme, 2011. 376. sz., 26-28. pp.
A kínai példák a fenntartható városfejlesztésről és a nagyvárosok energiahatékony működtetéséről. A 2010-es cancúni klímakonferencia előadása.
Francia nyelvű cikk!
Chapelle, Sophie: Detroit: motor city, ville fantôme ou ville agricole de demain? – In: Urbanisme, 2011. 376. sz., 31-36. pp.
Detroit, az amerikai autóipar szülővárosa napjainkra súlyos gazdasági és szociális problémákkal terhelt térséggé vált. Helyzetelemzés és a városfejlesztés elképzelhető irányai.
Francia nyelvű cikk!
Aires numeriques – In: Urbanisme, 2011. 376. sz., 37-70. pp.
Tematikus összeállítás a modern kommunikációs eszközök elterjedésének a városi-közösségi térhasználatra és a társadalmi kapcsolatokra gyakorolt hatásáról, az interaktív város várható létrejöttéről.
Francia nyelvű cikkek!
Roussel, Francois-Xavier: L’avenir du périurbain en débat = Urbanisme, 2011. 376. sz., 20-21. pp.
A periurbánus területek fejlesztési kérdései az ADEF 2010. november 19-i konferenciája alapján.
Francia nyelvű cikk!
Bourjaillat, Vincent: Une impertinence baroque et salutaire – In: Urbanisme, 2011. 376. sz., 22-23. pp.
Clichy-Montfermeil a városfelújítási és városfejlesztési programja keretében 2004-2010 között hozta létre a római Villa Medici mintájára új kulturális központját, melynek legfontosabb feladata a leszakadó városrészek reintegrálása a város életébe. A Villa Medici alkotóműhely, közösségi tér és a szándékok szerint összekötő kapocs a város egyre jobban szegregálódó negyedei között.
Kapcsolódó cikk: Bouvier, Jérome: Pour les artistes des banlieues du monde = Urbanisme, 2011. 376. sz. 24. p.
Francia nyelvű cikk!
Hala F. Nassar: Revolutionary idea – In: Landscape Architecture, April 2011 (Vol. 101, No. 32), p. 88-101.
Kairó egyik korábbi szemétlerakóját egy helyi kezdeményezés hatására olyan parkká alakították át, amely az elszegényedett városrész felvirágoztatását segítheti elő. Az Al-Azhar park korábban történelmi szemétlerakóhely volt, és a park tervezése során a feltárt középkori fallal is számolniuk kellett a szakembereknek. A cikk részletesen bemutatja a 2005-ben átadott park tervezésének előkészületeit, a tervezési feladatokat, és a város politikai, kulturális és gazdasági együttműködését a projekt elkészítéséhez.
„Échanges urbains” : des projets à toutes les échelles – In: Urbanisme, 2011. 376. sz. 9. p.
Beszámoló a 2010. december 9-én Toulouse-ban rendezett 2. urbanisztikai konferenciáról.
Francia nyelvű cikk!
Tájépítészet
Daniel Tal: Export control: how to take line work from SketchUp into AutoCad – In: Landscape Architecture, April 2011 (Vol. 101, No. 32), p. 54-60.
A cikk a tájépítészek által használt Google SketchUp és az AutoCad programok használatát mutatja be és hasonlítja össze. Lépésekben írja le, hogy hogyan lehet a 2D-s programból a 3D-s programba konvertálni a terveket. Ennek a módszernek az elsajátításával megváltozhat a tájépítészek tervezési folyamata. A szerző néhány ötletet és hibaelhárítási javaslatokat is ad a tervezéshez.
Mimi Zeiger: Thomas Balsley has places to be – In: Landscape Architecture, April 2011 (Vol. 101, No. 32), p. 76-87.
Interjú Thomas Basley-vel, aki 40 éves pályafutása alatt New York számos területét tervezte meg. A tájépítész munkásságának bemutatásán túl néhány jelentősebb tervezési megoldást is bemutat és részletez a szerző.
Angol nyelvű cikk!
Back to the source. Ed.: Daniel Jost – In: Landscape Architecture, April 2011 (Vol. 101, No. 32), p. 102-117.
A cikkben a tájtervezési hónap alkalmából 12 díjnyertes tájépítész mutatja be azokat a helyeket, amelyek a leginspirálóbban hatottak munkásságukra.
Angol nyelvű cikk!
Fenntartható fejlődés
Kurt D. Culbertson: The fuller measure. Building better metrics: the synthesis of economics, environment, community and art. – In: Landscape Architecture, April 2011 (Vol. 101, No. 32), p. 120-130.
A tanulmány az USA Városfejlesztési Minisztériuma által elindított ’fenntartható közösség’ 100 millió dolláros programját elemzi. Ez a pénz az ország 45 területére jut el. A kormány célja ezzel a programmal, hogy létrehozza a fenntartható fejlődés regionális tervezési feladatrendszerét. A szerző a cikkben a gazdaság, a környezet, a közösség és a művészet szintézisét vizsgálva keres választ a fenntartható fejlődés tervezési kérdéseire.
EU-s fejlesztés
Továbbra is elsődleges a kohéziós politika –In: Uniós Értesítő, 2011. 3. sz., 16-17. pp.
Az Általános Ügyek Tanácsának február 21-i brüsszeli ülésének záródokumentumában a tagállamok rögzítették, hogy továbbra is elsősorban a kohéziós politikával igyekeznek az EU harmonikus fejlődését biztosítani. Az egyeztetések alapja 2010 novemberében készült a gazdasági, szociális és területi kohézióról szóló 5. jelentés volt.
Ezentúl Csongrád megye hátrányban – In: Uniós Értesítő, 2011. 3. sz. 43-44. pp.
A regionális fejlesztési tanácsok működéséről és a Dél-Alföldi régió uniós pályázatairól az elmúlt évek tapasztalatai alapján.
Turizmus
Bereznay Gábor: Az ERNEST projekt előrehaladásáról röviden – In: Uniós Értesítő, 2011. 3. sz., 37-39. pp.
Február 17-18.-án Miskolcon tartották a fenntartható turizmusért szóló nemzetközi projekt hatodik találkozóját. Összefoglaló a találkozó eseményeiről és az ERNEST rövid ismertetése.
Seiß, Reinhard: Grenzen des Wachstums im Turismus = Raum, 2011. März (81. sz.), 40-43. pp
’A növekedés határai a turizmusban’. Az osztrák idegenforgalom meghatározó részét képezi a télisport-turizmus. A klímaváltozással összefüggésben a környezetvédelmi tényezőkre egyre nagyobb figyelmet fordítanak, akár az idegenforgalom szempontjából előnyös, de a környezetre hosszabb távon megterhelő rendezvények, fejlesztések elutasításával is – Grödner és az Alpesi Sí Világbajnokság példája.
Német nyelvű cikk!
Területfejlesztés
Schmidjell, Richard: Leicht zu behaupten, schwer nachzuweisen. Öffentliches Interesse in der Abwägung – In: Raum, 2011. Marz, 44-49. pp.
’Könnyű érvényesíteni, nehéz bizonyítani: mérlegen a közérdek’. A területfejlesztés és -rendezés folyamata az érdekérvényesítés szemszögéből az osztrák gyakorlat alapján, történeti kitekintéssel.
Német nyelvű cikk!
Armut in einem reichen Land – In: Raum, 2011. März (81. sz.), 22-39. pp
Tematikus összeállítás a szegénység társadalmi, területi és területfejlesztési vonatkozásairól. A szegénység fogalma a gazdag országokban újabb árnyalatokkal bővült: a hagyományos értelemben vett nélkülözésen túl a korábban megszokott életszínvonal csökkenése miatt bekövetkezett kényelmetlenség, illetve a cselekvési és mobilitási választási lehetőségek beszűkülése miatti frusztrációt is tartalmazza. A munkahelyek bizonytalanná válása, a szociális ellátás beszűkülése, a migráció és a növekvő arányú mentális betegségek okozta problémák társadalmi szintű kezelése is része lett a szegénység elleni harcnak.
Cikkek:
Schenk, Martin: Die soziale Schere verletzt uns alle-- ’A szociális olló mindannyiunkat megvág’ A szegénység fogalmának kibővüléséről, a szegénység, mint egzisztenciális szabadságdeficit milyen formában jelentkezik a hétköznapi élet különböző dimenzióiban (lakás, egészség, élettel szemben támasztott elvárások, mobilitás stb.).
Koch, Andreas, Reiner, Christian: Räumliche Hotspots der Armutsgefährundung– ’A szegénység területi forró pontjai’. Gazdaságstatisztikai és egyéb adatok alapján megrajzolták Ausztria szegénység-topográfiai térképét.
Panwinkler, Tobias: Segregation als soziale Abstiegsfalle– ’A szegregáció a társadalmi kiugrás gátja’ A szociális szegregáció a nagyvárosokban, különös tekintettel a migrációra.
Stoisser, Doris: Wie Arm und Reich wohnen– ’Hogyan lakik a Szegény és a Gazdag’ A lakóterületek jellemzői és a lakosok anyagi helyzete közötti összefüggések, illetve a lakókörnyezettel kapcsolatos elvárások idő- és térbeli változásai.
Moser, Winfried: Ein Perspektivenwechsel–Az ausztriai gyermekszegénységről
Német nyelvű cikkek!
Architectes et urbanistes mobilisés pour „Aix 2040” – In: Urbanisme, 2011. 376. sz., 8. p.
Aix-en-Provence hosszútávú, több pontban radikális változtatásokat tartalmazó fejlesztési programját dolgozta ki 50 helyi építész és várostervező. Összefoglaló az egy éves munka fontosabb megállapításairól.
Francia nyelvű cikk!
Regionális tudomány
Regionale Auswirkungen der Wirtschaftskrise In: Informationen zur Raumentwicklung, 2011. 2. sz.
Tematikus szám a gazdasági válság regionális hatásairól elsősorban németországi példák alapján, európai kitekintéssel..
Cikkek:
Zarth, Michael: Zur Entwicklung der deutschen Regionen in den langfristigen Konjunkturzyklen ’A német régiók fejlődése a hosszú távú gazdasági ciklusokban’99-112.pp.
Schmidt-Seiwert, Volker: Finanz- und Wirtschaftskrise – das Europa der unterschiedlichen Betroffeneiten 113-120. pp. Európai államok gazdaságának összevetése a válság kapcsán – eltérő hatások és érdekeltségek.
Schwenger, Barbara , Hecht, Veronika: Regionale Arbeitsmärkte in der Wirtschaftskrise 121-133. pp.’Regionális munkaerőpiac a gazdasági válság idején.’
Göddecke-Stellmann, Jürgen: Regionale Strukturen der Einkommensverteilung zwischen Krise und Aufschwung 135-142. pp. ’Regionális struktúrák és jövedelemelosztás a válság és a fellendülés között’
Eltges, Markus , Kuhlmann, Petra: Finanzkrise und kommunale Steuereinnahmen 143-152. pp.’Pénzügyi válság és a helyi adóbevételek
Karl, Helmut: Wirtschaftspolitik und regionale Strukturpolitik im Zeichen der Wirtschaftskrise. Herausforderungen und Möglichkeiten. 169-177. pp. ’Gazdaságpolitika és regionális struktúrapolitika a gazdasági válság számainak tükrében. Kihívások és lehetőségek’
Német nyelvű cikkek!
Kitzbühel : Jahrmarkt der Eitelkeiten – In: Raum, 2011. März (81. sz.), 10-21. pp.
Tematikus összeállítás az ausztriai Kitzbühel régióról. Cikkek:
Keller, Alexandra: Licht und Schatten unterm Hahnenkamm.-- ’Fény és árnyék a Hahnenkamm alatt’. A turisztikai központ gazdasági nehézségeiről.
Straub, Wolfgang: Wechselnde Quellen des Wohlstands--’A jólét változó forrásai’. A régió gazdaságtörténetéről az őskortól napjainkig, az ezüst- és rézbányászattól az idegenforgalomig.
Lotz, Andreas: Extra(zu)lage Kitzbühel--A területfejlesztés pénzügyi háttere Kitzbühelben.
Német nyelvű cikkek!
Forrás: Varju Zsuzsanna, Tóth Laura, Hámory Zsófia
VÁTI Nonprofit Kft., Dokumentációs Központ